Посетили смо Музеј „21.октобар“

Дана 18. октобра 2023. чланови драмске, рецитаторске, литерарне и ликовне секције, иначе, ученици седмог и осмог разреда, посетили су Музеј „21. октобар“. У пратњи наставника српског језика, историје и ликовне културе имали су прилику да погледају изложбу „Место сећања“ на изложбеним паноима испред Музеја „21. октобар“, аутора Маријане Станковић, Јелене Давидовић и Николе Говедарице. На горњем нивоу музеја погледали су сталну поставку „Крагујевачка трагедија 1941.“, која садржи и мултимедијални део. Ученици су ту имали прилику да прочитају песму „Крвава бајка“ Десанке Максимовић,  насталу пре осамдесет две године под утицајем крагујевачке трагедије. Читали су своје саставе и песме у којима је проткан мотив страдања невиних Крагујевчана. Слушали су кратко предавање о догађајима из Другог светског рата на овом простору. Имали смо прилику да видимо и изложбу Међународног Салона антиратне карикатуре „Крагујевац 1941.“ као омаж осамдесетдвогодишњици стрељања крагујевачких цивила.  Посета музеју је начин неговања живе културе сећања на октобарску трагедију, али и позив на мир и толеранцију.

Предметни наставници:

Јелена Никић Смиљковић